А що в сусідів? Царичанка – чиста громада зі смачним брендом
Про Царичанську громаду на Дніпропетровщині можна сказати коротко: роботяща, активна, ініціативна та гостинна.
Тут є де розвернутися бізнесу, є річка Оріль, урочище Лелія та величезний туристичний потенціал. Слоган громади – «Місце, де хочеться жити».
Престур від програми DOBRE познайомив зі здобутками, цілями та планами громади.
Літопис
Царичанку засновано 1604 року, тож відзначити 420 років. Це одне з найстаріших поселень степової України, колишнє сотнє містечко. Новітня історія почалася у 2016 році, коли до громади об’єдналися 23 населені пункти. За цю годину люди 101 раз переконалися у перевагах децентралізації, і особливо – від початку війни.
З програмою DOBRE громада співпрацює сім років. Грантові кошти вкладено в освіту, медицину, безпеку, благоустрій. Наразі в розробці ще два проекти, зокрема створення медіацентру.
З місцевих товарів на слуху минеральна вода «Царичанська» та «Петриківська», які добуються зі скважин на глибині 120 метрів. Добре знають також іншу продукцію алкогольно-безалкогольного комбінату «Дніпро». На території працюють комунальні заклади: школи, дитсадки, лікарні, спортивна школа та школа мистецтв.
Геннадій Сумський – з небагатослівних селищних голів. «Офіційна» зустріч тривала хвилин 15, без насипання цифр та презентацій. А тоді голова сказавши: «Поїхали, самі все побачите».
Своя лабораторія
Який сервіс щодня потрібний лікарні для діагностики та призначення? Правильно, лабораторні дослідження. Саме якісного обладнання тут чекали всі – і медики, і пацієнти Царичанської центральної лікарні.
Замінити потрібно було більшість обладнання клініко-діагностичної лабораторії, бо воно вичерпало ресурс та застаріло. Завдяки програмі DOBRE закупили медичне обладнання та комп’ютери. Половину витрат взяла на собі селищна рада.
Тепер лабораторія виконує 74 види досліджень. За 2023 рік цей колектив здійснив понад 300 тисяч досліджень. Результати пацієнти можуть отримати електронною поштою. Важливо, що аналізи за електронним напрямом сімейного лікаря чи лікаря вторинного ланка виконуються безоплатно.
Під однією крышею
Раніше Молодіжний центр, музей та бібліотека знаходилися у різних будівлях. Вирішили однозначно: об’єднати три заклади, а також ЦНАП до єдиного простору. Базою стала бібліотека. Тепер це діловий та культурний центр громади.
Простір поділень та зони зі своїми цілями та аудиторією. Усі зміни «ідея – план – реалізація» відбулися за правилом: внесок донора плюс внесок громади.
Перша – ЦНАП, де надають 458 адмінпослуг, із них 100 послуг у рамках комплексу «Я – ветеран».
Зона «Знання» – це відкритий простір, кінопокази, вільні комп’ютери, читальний зал, різні події, виставки, цифрова бібліотека, тренінги, семінари. Мене вразив підхід. Ніяких тобі сховищ для книг – все в доступі. Зали для найменших читачів – зручна меблі, шафки, іграшки.
Вибір книжок величезний. Для перетворення бібліотеки на місце освіти, спілкування та відпочинку закупили меблі та мультимедійну техніку, зробили ремонт.
Зона «Молодь» це playstation, настільні ігри, курси англійської, групи за інтересами, програмування та все, що придумають відвідувачі. Голова молодіжної заради Назар Коваленко розповів, що вони виграли грант на кіно під небом. Локація – парк. Саме ця ініціатива набрала голосів. У зоні «Історія» туристичні маршрути, відео контент, сувеніри та велосипеди.
Цікаво, інформативно та удало поєднане минуле краю та сучасність. Музей у Царичанці був створений у 1959 році, а у 2021 він переїхав до нового приміщення. Краєзнавець Анатолій Білокінь розповідає так, що можна слухати годинами.
Радує тенденція – ставка на молодь, жодного розмежування поколінь. Обмін, спільні справи, взаємовиручка. «Царичанська громада має свої амбіції та традиції», – запевнив голова громади. Амбіції ми побачили. Настав час спробувати туристичні принади.
Весла та делікатесі
Туристичний маршрут дає вибір. Можна відвідати Свято-Покровський собор або музей історії, майстер-клас «Петриківська витинанка», побувати в урочищі «Лелія».
Тут водиться багато тварин, птахів, ростуть дуби. З червонокнижних рослин шовком стелиться ковила – типова рослина українських степів.
Урочище «Лелія» займає 30 гектарів і розташоване на залишках укріпленої лінії, зведеної у 18 столітті. Тоді посилювали кордони з Османською імперією. Сеть безперервних валів та рівів тягнулася на 300 км, і місцева Турова гора теж була оборонним об’єктом.
Земляні укріплення досі вражають своїм масштабом.
У селі Турові є приватний ландшафтний парк. Там утримують тварин, птахів, висаджують хвойні дерева. Вхід та відпочинок безкоштовний. Єдина тверда умова: ніяких огнищ та пікніків, жодного мусора.
Звичайно, за великим господарством треба доглядати, і це робочі місця.
Що ще манити мандрівників? Можна проїхатися велосипедом або сісти в байдарку. Неймовірний сплав звивистою річкою Оріль – лілеї під веслами, вдоль берегів шалено пахне дика м’ята…
Команди журналістів і штовхалися, і змагалися – хто швидше прийде до фінішу. Тішило, що найбільші наслідки пригоди на воді – вимокнути до нитки. Але всі вийшли сухими води.
На березі чекав майстер-клас приготування товчеників. До того я не знала про цю страву. Товченики в жодному разі не можна порівнювати з галушками – бо місцеві пані образяться. Товченики мають багато варіацій, а головні дві: вони готуються на пару чи змаститься. Потім товченики тушкуються у сметані чи бульйоні, з додаванням цибулі, часничку чи сала.
Звісно, чи не у кожній батьківщині є свій рецепт. Щоб не занапастити смак і особливості страви, тут популяризують товченики як місцевий гастрономічний бренд. Смакота – запевняю! На столі були й вареники з вишнями, домашня ряжанка, малина, абрикоси. Господарі постаралися!
З посмішками, вдячністю та класними враженнями ми залишали цей край. Якщо шукаєте місця для спокійного відпочинку – придивіться до Царичанки.
Днями громада прийняла дуже потрібне поповнення. Це сміттєвоз із заднім завантаженням для комунального підприємства селищної ради, яке надає послуги населенню з вивезення мусора. Підсилення бази комунальників відбулося завдяки партнерству із програмою DOBRE.
Тетяна Корінь
Фото автора та програми DOBRE