У Запоріжжі в обмілілому Дніпрі знову видніються острови та коси, які були під водою 70 років
Причиною цього є підрив оккупантами Каховської ГЕС та атаки по ДніпроГЕСу, розповівши виконавець обов’язків завідувача відділу охорони пам’яток історії, археології та природи національного заповідника “Хортиця” Михайло Муленко.
Як острови впливають на екосистему заповідника, – розповів науковець.
Через сезонне обмілення рівень води у Дніпрі впав на шість метрів, що спричинило осушення островів, які раніше були під водою.
Острів Дубовий за часів існування Каховського водохранилища являв собою таку скелю з води. Зараз навколо нього утворилися величезні коси, розсипи з каміння та мушель. І розмір острова в принципі збільшився майже в 5 разів,
– Розповівши Михайло Муленко.
Він пояснює: самі коси та острови — старовинні території, згадка про них є на картах 20 століття.
Ми знали, що вони там є, тільки через буйки, якими обмежували судноплавство. Зараз вони всі на поверхні, величезні за площею.
Нині ж острови та коси, які з’явилися посередині Дніпра, стають частиною оновленої екосистеми заповідника,
— каже Михайло Муленко.
Ці острівці, коси, заселяються однорічними швидкозростаючими травами. Ці водойми, які утворюються, дуже мілкі і теплі, у них розвивається безліч насекомих. З негативу для людини це комарі. А так, в принципі, це величезна кормова база.
Михайло Муленко пояснює: якщо Каховську ГЕС не відновлюватиме, цей пейзаж у Запоріжжі буде з’являтися та зникати протягом усього року:
Ми будемо спостерігати значне зміління десь до середини жовтня. Потім рівень води буде поступово підніматися. Взимку майже всі ці коси закриються. Ці величезні коси, які утворилися напроти Центрального пляжу, вони також частично будуть під водою. Весною — все буде майже як за години водосховища.
І хоча нових островів нині легко дістатись, Михайло Муленко наголошує, відвідувати їх людям заборонено.
Нагадаємо, що мешканець Запоріжжя знайшов на узбережжі Дніпра кістки мамонта.