Запорізькому алюмінієвому комбінату суд списав $39 млн боргу перед Дерипаскою
Компанія Judson Trading Limited, яка належить російському олігарху Дерипасці, судиться із Запорізьким ЗАлКом ще з 2015 року.
Звідки взяв борг $39 млн ЗАлК перед Judson Traiding
У листопаді 2009 року ЗАлК, який тоді контролювала компанія Дерипаскі Velbay Holdings Limited, уклав договір позики з Judson Traiding Limited. Відповідно до умов договору кредитор відкрив заводу поновлювальну кредитну лінію в доларах США з максимальною сукупною основною сумою заборгованості $30 млн.
У 2015 році ЗАлК повернули до державної власності через невиконання інвестором приватизаційних зобов’язань, обслуговування договору припинилося, а Judson Traiding опинилась під санкціями РНБО.
Раніше ми писали про те, що ще в серпні 2017 року СБУ звинуватила алюмінієву компанію “РусАл”, що належить російському олігархові Олегу Дерипасці, у тому, що вона знищувала ЗАлК на користь своїх конкурентів із Росії.
Як вважають у Службі безпеки України, почалося це ще 2006 року. Саме тоді контрольний пакет акцій опинився у володінні структур, які, як стверджувала українська сторона, були пов’язані з російськими бізнес-колами Росії. А потім на ЗАлК “зайшли” представники та менеджери вже згаданого РусАлу.
За версією слідства, саме представники російської компанії зробили все можливе для зупинки рудотермічних печей. Така сама частка спіткала виробничі ділянки електролізного обладнання. Ці кричущі факти мали місце вже у 2009-му.
У СБУ були впевнені: дії управлінців були абсолютно обізнаними. Переслідувалася мета – привести Запорізький алюмінієвий комбінат до повного знищення.
Вже за два роки, у 2011-му, ті самі російські “представники та менеджери” провернули подібну до “залківської” аферу з Глухівським кар’єром кварцитів. Кар’єр був дочірнім підприємством Запорізького алюмінієвого комбінату.
Цього разу російська сторона зробила все можливе, щоб кар’єр кварцитів потрапив до рук компаній, які входять до орбіти впливу вже згаданого Дерипаски та його “РусАлу”.
Перед самим поверненням комбінату до державної власності “власники” розконсервували та ліквідували основні фонди підприємства.
Що, зрозуміло, призвело до критичних руйнувань циклу виробництва. І ті, хто хоч трохи знайомий із процесом виробництва на ЗАлКу, розуміють: відновити його після таких варварських дій – справа майже неможлива. Більше про частку ЗАлКу читайте за посиланням у власному розслідуванні РІА-Мелітополь (РІА-Південь).
Україна у 2024 році виставила ЗАлК на повторну приватизацію, але перший аукціон, який був призначений на 6 серпня, не відбувся через відсутність бажаючих купити.